Z RANĄ POSTRZAŁOWĄ NA CHIRURGIĘ

Na ostry dyżur łomżyńskiego szpitala zgłosił się 60-latek z raną postrzałową. O zaistniałej sytuacji lekarz dyżurny poinformował policjantów. Mieszkaniec gminy Przytuły, tłumaczył, że naboje były wśród kupionych przez niego, na targu staroci, łusek. Mundurowi ustalają teraz zakres odpowiedzialności karnej mężczyzny, ale również to od kogo nabył amunicję.

R E K L A M A


Do policjanta pełniącego służbę na stanowisku kierowania łomżyńskiej komendy zadzwonił lekarz dyżurny szpitalnego oddziału ratunkowego. Oświadczył, że opatrują pacjenta z raną postrzałową. Z jego relacji wynikało, że wykonane zdjęcie rentgenowskie pokazało tkwiący w kości przedramienia przedmiot przypominający nabój. W rozmowie z 60-latkiem mundurowi ustalili, że podczas pobytu na targu staroci w Kiermusach kupił kilkanaście łusek w których miały znajdować się dwa naboje. Mężczyzna opowiadał policjantom, że jest miłośnikiem staroci związach z drugą wojną światową i dlatego czasami odwiedza takie targi. Jak relacjonował około tygodnia po zakupach próbował rozłożyć te naboje za pomocą imadła. Wtedy właśnie doszło do niekontrolowanego wystrzału. Mieszkaniec gminy Przytuły zanim zgłosił się do lekarza, trzy dni chodził z raną postrzałową nikomu nic nie mówiąc. Teraz łomżyńscy policjani ustalają dokładnie w jaki sposób mężczyzna wszedł w posiadanie amunicji i od kogo ją kupił. Ustalają także zakres jego odpowiedzialności karnej.

KU PRZESTRODZE

Niedopuszczalne jest wchodzenie w posiadanie broni czy amunicji, nie będąc uprawnionym stosownym zezwoleniem. Przepisy w tym zakresie są jasne. Posiadanie choćby jednego naboju może przysporzyć kłopotów prawnych. Wiemy, że szczególnie kusi amunicja lub broń zdobywana w celach kolekcjonerskich. Przypominamy, że przechowywanie w mieszkaniu bez pozwolenia nawet tzw. ślepego naboju, który zawiera proch i spłonki (jest amunicją w rozumieniu prawa), również stanowi przestępstwo.

TO WARTO WIEDZIEĆ

Art. 263. § 1. Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia broń palną albo amunicję lub nią handluje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 2. Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Kto, mając zezwolenie na posiadanie broni palnej lub amunicji, udostępnia lub przekazuje ją osobie nieuprawnionej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.