Pierwsza Dama z wizytą w Rutkach Kossakach

 • Pierwsza Dama z wizytą w Rutkach Kossakach
 • Pierwsza Dama z wizytą w Rutkach Kossakach
 • Pierwsza Dama z wizytą w Rutkach Kossakach
 • Pierwsza Dama z wizytą w Rutkach Kossakach
 • Pierwsza Dama z wizytą w Rutkach Kossakach
 • Pierwsza Dama z wizytą w Rutkach Kossakach
 • Pierwsza Dama z wizytą w Rutkach Kossakach
 • Pierwsza Dama z wizytą w Rutkach Kossakach
 • Pierwsza Dama z wizytą w Rutkach Kossakach

Okazją do wizyty Agaty Kornhauser-Dudy w Rutkach Kossakach (gm. Rutki) było święto Szkoły Podstawowej im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich i odsłonięcie okolicznościowego muralu. Obchodzono tam 31. rocznicę nadania placówce patrona. Uroczystość odbyła się w środę, 30 września. Uczestniczyli w nich mieszkańcy i władze gminy Rutki, kadra pedagogiczna i uczniowie. Samorząd województwa podlaskiego reprezentowali przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski i członek zarządu Marek Malinowski.

R E K L A M A


Uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji społeczności szkolnej w kościele pw. Św. Anny w Rutkach-Kossakach. Nabożeństwu przewodniczył bp Janusz Stepnowski.
Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem ułanów poległych w czasie II wojny światowej. Oddano też salwy honorowe na cześć bohaterów.

Pierwsza Dama w Rutkach-Kossakach

Gościem specjalnym uroczystości była Agata Kornhauser-Duda. Wójt gminy Rutki Dariusz Modzelewski, witając Pierwszą Damę i pozostałych gości, podkreślał, że ich obecność jest ogromnym wyróżnieniem dla mieszkańców gminy i szkolnej społeczności.

- Państwa wizyta zintegrowała mieszkańców naszej miejscowości. Widziałem zaangażowanie dzieci pomagających w przygotowaniach w szkole, widziałem ludzi porządkujących swoje posesje. Wszystko po to, aby jak najpiękniej, jak najlepiej wam się zaprezentować – mówił wójt.

Małżonka prezydenta podziękowała za zaproszenie i dodała, że szkoła w Rutkach – Kossakach jest przepełniona atmosferą dumy z historii tego miejsca, osiągnięć uczniów i nauczycieli. Podkreśliła, że każda szkoła, to miejsce rozwoju i dojrzewania młodych ludzi.

- To właśnie tu, moi drodzy uczniowie rozpoczynacie swoją edukacyjną przygodę. To tu zaczyna się wasz rozwój, jako świadomych swojej wartości ludzi, jako pracowników i obywateli naszego kraju. To tutaj też nawiązujecie relacje, a także otrzymujecie patriotyczne wychowanie - mówiła Agata Kornhauser-Duda.

„Malownicza” lekcja historii

Punktem kulminacyjnym wydarzenia było oficjalne odsłonięcie muralu ku czci patrona szkoły. Malowidło przedstawiające ułanów w natarciu zdobi ścianę budynku szkoły 2. Pułk Ułanów Grochowskich, którego żołnierze toczyli bitwy z niemieckim najeźdźcą w rejonie tej miejscowości we wrześniu 1939 roku. Mural powstał dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Podlaskiego. Jak mówił Marek Malinowski, takie upamiętnienie bohaterów to znakomity pomysł.

- Wspaniała lekcja historii przekazana w nowoczesny sposób – mówił członek zarządu – Naszym zadaniem jest podtrzymywanie i przekazywanie pamięci o naszej przeszłości kolejnym pokoleniom, a to właśnie przykład takiego działania, działania, które świetnie trafia do młodzieży – dodał.

Inicjatorką muralu jest Anna Wądołowska, dyrektor szkoły w Rutkach – Kossakach.

- Cały czas musimy pielęgnować pamięć o naszych bohaterach. Patron to bardzo ważna postać w życiu szkoły. Patron to ktoś, kogo podziwiamy i chcemy naśladować. W trudnych chwilach warto przyjrzeć się osobom, które w swoim życiu dokonały wielkich czynów – mówiła dyrektor Wądołowska.

Z okazji jubileuszu uczniowie przygotowali akademię poświęconą 2. Pułkowi Ułanów Grochowskich. Pani prezydentowa gratulowała występu dzieciom i młodzieży, a dyrektor szkoły Annie Wądołowskiej przekazała prezent – wykonaną przez jednego z warszawskich artystów odznakę 2. Pułku Ułanów Grochowskich.

Uroczystości rocznicowe były okazją do ogłoszenia wyników trzech konkursów poświęconych bohaterom polskiej historii: literackiego, plastycznego i z wiedzy historycznej. Laureatką aż dwóch z nich została uczennica 8 klasy szkoły w Rutkach-Kossakach Małgorzata Grodzka. Była najlepsza nie tylko z wiedzy historycznej, ale jury doceniło też jej wiersz pt. „Cześć i chwała bohaterom” poświęcony obrońcom Wizny pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa.

- Wiersz o bohaterach spod Wizny napisałam dlatego, że podobnie jak Ułani Grochowscy walczyli na tych terenach, bronili naszej ojczyzny – mówiła laureatka.
Dodała, że jej i jej rówieśnikom bardzo podoba się upamiętnianie bohaterów w formie murali. A z muralu na swojej szkole jest bardzo dumna.

źródło: Wrota Podlasia

Komentarze

 • tama

  • 3 lat(a) temu
  "Cały czas musimy pielęgnować pamięć o naszych bohaterach...."powiedziała Pani Dyrektor

  a pielęgnacja przyrody? czym są te "ozdoby" z brzózek?
  Pamiętajmy o przyrodzie !!!!!